Informatie over hoe de hielprikscreening wordt uitgevoerd als beide voetjes van de pasgeborene in het gips zitten.
Bij sommige pasgeborenen kan de screener geen hielprik afnemen, omdat beide voetjes in het gips zitten. In die situatie is bloedafname uit de handrugvene (ader op de hand) door een prikpost of in het ziekenhuis een geschikt alternatief. Het verkregen bloed wordt gedruppeld op het filtreerpapier van de hielprikkaart. De screener neemt hiervoor contact op met een priklocatie en checkt of op de priklocatie een hielprikkaart aanwezig is. Zo niet, dan geeft de screener aan de ouders een hielprikkaart mee. Noteer op de hielprikkaart bij opmerkingen: hielprikafname uit handrugvene.
De hielprikcoördinator helpt bij het organiseren hiervan, als dit nodig is. De ouder gaat met de pasgeborene naar de priklocatie. Als dit proces tot problemen leidt, dan is de medisch adviseur van het RIVM (Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu)-regiokantoor beschikbaar om mee te denken.
Bloedafname uit de hiel vlak voor de voetjes worden ingegipst of tijdens de gipswissel wordt absoluut afgeraden in verband met het risico op nabloeden en infectie.
Vanwege lokale verschillen in uitvoering is het niet mogelijk om landelijke afspraken te maken voor het geval dat bloedafname uit de hiel niet mogelijk is.
Pagina met informatie over de uitvoering van de hielprik in het ziekenhuis.